טיפים לפתיחת סתימות בביוב

מערכת הביוב היא אולי אחת המערכות שמשמשות אותנו בתדירות הגבוהה ביותר בעולם המודרני. היא אמינה להפליא אבל כמו כל מערכת שנמצאת בלחצים גבוהים ותחת עומסים בלתי פוסקים, גם מערכת הביוב יכולה להיסתם מעת לעת. השאלה היא כיצד מתמודדים עם תקלה במערכת הביוב ומה הדרכים הטובות ביותר לפתיחת סתימות ביוב באופן הטוב ביותר – כך שלאחר התיקון, תוכלו לחזור לשגרת החיים מבלי להיות מוטרדים בשנית. בסופו של דבר מדובר בתהליך לא נעים שבמקרים קיצוניים יכול לגרום לנזקים שונים פרט לאי הנוחות הזמנית.

אבחון התקלה

ראשית, מאחר שמערכת הביוב מורכבת מחלקים שונים, צריך לאבחן מעין נובעת התקלה. ישנם מקרים שבהם מדובר בסתימת ביוב פשוטה שמתרחשת לדוגמה בכיור המטבח וישנם מקרים שבהם מדובר בסתימה מורכבת יותר שמקורה דווקא בצינור הביוב הראשי שיוצא מביתכם. במקרים קיצוניים יותר שמתרחשים לא אחת מקור התקלה דווקא בקו הביוב המשותף של הבניין.

ברור שכדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר, צריך להבין את מהות התקלה כך שבעוד שלעתים קרובות ניתן לטפל בסתימת ביוב ביתית שמתרחשת בכיור המטבח באופן עצמאי, סתימת ביוב בצינורות ראשיים מחייבת התערבות של בעל מקצוע מיומן וחשוב מכך – בעל הכלים הטובים ביותר לפתרון התקלה באופן מהימן.

ניתן לסכם זאת באופן הבא – בעוד שתקלות פשוטות ניתן לפתור באופן עצמאי על ידי פירוק הסיפון באופן פשוט או על ידי שימוש בחומרים כימיים פותחי סתימות, תקלות מורכבות בבית יטופלו על ידי שרברב ותקלות בצינורות מרכזיים (שזו אחת התקלות הנפוצות) יטופלו על ידי ביובית.

ביובית היא הכלי הטוב ביותר לפתיחת סתימות ביוב

חשבתם שהרכב הגדול עם המיכל והצינורות קצת גדול על הבית שלכם? האמת רחוקה מכך. ביובית לפתיחת סתימות ביוב היא הכלי היחידי שמטפל כיום בתקלות ביוב משמעותיות ושיכול לפתוח את כל סתימות הביוב שמתרחשות מחוץ לבית הפרטי או לדירה בבניינים משותפים.

אם נהיה מדויקים יותר, ביובית היא כלי שהומצא בדיוק לשם טיפול בתקלות ופתיחת סתימות ביוב. מגוון רחב של אמצעים החל מצינור בלחץ מים גבוה מאוד, דרך משאבות לשאיבת ביוב ועד לכלים מתקדמים יותר לצילום ומיפוי הצינורות והסרת שורשים שחדרו אל המערכת, הם אלה שיפתחו את סתימת הביוב באופן המהיר ביותר וחשוב מכך – יפתרו את הבעיה אחת ולתמיד.

מעבר לכך, אם חשבתם שפתיחת סתימת ביוב עם משאית גדולה כל כך הולכת לעלות לכם הרבה מאוד כסף, כדאי שתדעו שבעשור האחרות המחירים עבור שירותי ביובית הלכו וירדו עד כדי כך שכיום הזמנת ביובית יכולה להיות אפילו זולה יותר מהזמנת שרברב.

איך תזמינו ביובית?

מדובר בתהליך פשוט למדי אך כזה שדורש מכם ביצוע של כמה פעולות. לכן אם תתקלו אי פעם בסתימת ביוב, כדאי שתישארו רגועים. זה דבר שיכול לקרות ויותר מכך – יכול להלחיץ כמעט כל אדם. במקרה של הצפת ביוב שנגרמה כתוצאה מסתימה, הלחץ יכול להוביל לטעויות – כאלה שיגרמו לכם לשלם יותר ולעתים אפילו עבור שירות פחות איכותי.

חפשו קבלן ביוב באזור מגוריכם – הצעד הטוב ביותר להתחיל ולחפש קבלני ביובית היא להתמקד באזור המגורים שלכם. צריך לזכור שמדובר בדרך כלל במשאית גדולה שלהפעיל אותה עולה כסף וככל שהמרחק נסיעה מתארך, כך גם גדל הסכום שיגבה עבור השירות. התמקדות באזור המגורים שלכם תבטיח לכם שלא תשלמו על הוצאות שקשורות בנסיעה ארוכה של הביובית. כך לדוגמה, אם אתם גרים בתל אביב, ברור שכדי לחסוך בעלויות עליכם להזמין ביובית בתל אביב מחברה מקומית ולא מעיר אחרת – לדוגמה ירושלים.

קבלו הצעות מחיר – כמו כל שירות, גם כאן מומלץ לאסוף מספר הצעות מחיר מהן תבחרו את ההצעה הכי משתלמת. שימו לב שמשתלמת היא לאו דווקא המחיר הכי זול אלא מה היא כוללת – כפי שניתן לראות בסעיף הבא.

בדקו מה כוללת הצעת המחיר – האם מדובר בפתיחת סתימת ביוב עם ביובית או שמא מדובר באמצעים אחרים? האם ישנה התייחסות לפתרון תמידי של הבעיה או פתרון זמני שיצריך הזמנת ביובית פעם נוספת בעוד מספר חודשים? אלה הן שאלות שמצריכות את שיקול הדעת שלכם כך שבסופו של דבר תוכלו לדעת על מה אתם משלמים ומהי התמורה הטובה ביותר לכספכם. לדוגמה, אם ידוע שהגורם לסתימה הם שורשים שחדרו למערכת הביוב, שטיפת הקו ב-600 ₪ אולי תפתור את הבעיה למספר חודשים שאחריהם תתמודדו עם הבעיה בשנית. לעומת זאת שירות של הסרת השורשים ושטיפת הקו שיכול לעלות 1200 – 1500 ₪ אולי יהיה יקר יותר אך הרבה יותר משתלם לעתיד.

נתקלתם בסתימה? בדקו מה הגורם. יכול להיות שתוכלו לטפל בה בעצמכם וכך לחסוך את זמן ההמתנה והעלויות שכרוחות בהזמנת בעל מקצוע. לעומת זאת, אם מדובר בסתימת ביוב שאתם לא יכולים להתמודד אתה בהצלחה, כדאי שתזמינו ביובית אך לפני שאתם עושים את זה, הקפידו על הכללים שהובאו שיעזרו לכם לעשות את הבחירה הנכונה ושיבטיחו שלא תשלמו יותר ממה שצריך לשלם.